Wizyta Douglasa Ades z USA w szkole

W piątek, 7 października około trzydziestu uczniów z klas V-VIII miało niepowtarzalną okazję sprawdzenia swoich umiejętności językowych w rozmowie z Amerykaninem – panem Douglasem Ades.
Podczas żywej lekcji z językiem angielskim nasz gość opowiadał o Stanach Zjednoczonych i miejscach w których żył przez długi czas– czyli o tłocznym Nowym Jorku i gorącym stanie California. Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się do dyskusji a pan Ades oraz jego żona byli zaskoczeni otwartością naszych podopiecznych. W zajęciach czynny udział brali uczniowie klas starszych, ale młodsze klasy jak również grupy przedszkolne poznały ciekawe informacje na temat Stanów Zjednoczonych podczas swoich zajęć. Grupa „Tygrysów” pod kierunkiem pani Kasi Grzegorzewskiej wykonała pracę plastyczną w kolorach flagi amerykańskiej i zaprezentowała swoje dzieła tworząc okolicznościową gazetkę.
Po zajęciach w szkole pan Douglas Ades wraz z żoną miał okazję podziwiać piękno naszej miejscowości. Wspólnie (dzięki uprzejmości pani Julity Chmielewskiej) obserwowaliśmy eksponaty znajdujące się w Izbie Muzealnej oraz zwiedziliśmy okolice Sanktuarium.
Pan Douglas Ades jest Konsultantem Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności i od wielu lat odwiedza szkoły w małych miejscowościach w całej Polsce. Mam nadzieję, że zajęcia podobały się uczniom a oto kilka słów przesłanych od Pana Douglasa Ades i jego żony:
„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jak doskonale uczniowie radzili sobie w trakcie naszej lekcji. Lekcje, które mieliśmy z uczniami pokazały, że ciężka praca kadry nauczycielskiej daje namacane efekty w postaci mądrych, ciekawych świata i radosnych uczniów. Szczególnie zapamiętamy pierwszą grupę młodszych uczniów, którzy prowadzili z nami konwersację i posiadali zaskakująco duży zasób słów. Takiej klasy jeszcze nie spotkaliśmy w odwiedzanych przez nas szkołach. Aktywne uczestniczenie uczniów w lekcji języka angielskiego, ciekawe zadawane pytania oraz poziom znajomości języka angielskiego były dowodem na to, że fundusze przekazane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności zostały bardzo dobrze wykorzystane. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogłem choć trochę urozmaicić program nauczania i że nasza lekcja podobała się uczniom. Chciałbym pogratulować Panu Dyrektorowi, Pani Agnieszce oraz nauczycielom tak doskonale prowadzonej szkoły.
Bardzo też dziękujemy za możliwość zwiedzenia szkoły, Muzeum – Warmiński Dom, Sanktuarium oraz przepięknych okolic Gietrzwałdu. Oboje jesteśmy pełni uznania tego, że lokalna społeczność zbiera stare przedmioty, aby zachować je przed zniszczeniem, przedmioty które tak często są po prostu wyrzucane a stanowią polskie dziedzictwo i są częścią bogatej historii Polski.
A już w listopadzie czekamy na spotkanie z kolejną ciekawą osobą z innego kraju…